
Svake godine, 20. rujna, organizacije pacijenata diljem svijeta promoviraju i šire poruku o važnosti praćenja dječjeg rasta.
Cilj je širiti poruku kampanje kako bi došla do što većeg broja roditelja diljem svijeta i obavijestila ih koliko su godišnje provjere rasta važne za njihovu djecu.
O ovoj temi u emisiji Dobro jutro, Hrvatska, govorili su prof. dr. sc. Miroslav Dumić, spec. endokrinolog i Sanja Sabljak, članica Hrvatskog saveza za rijetke bolesti .
Dumić je rekao kako je rast kompleksan i precizno reguliran proces na koji utječu genski faktori i okolina, a to je način prehrane, psihosocijalna situacija.
– Važno je pravovremeno primijetiti zaostajanje u rastu i tako će se doći do rane dijagnoze i moći će se primijeniti uspješna terapija za takvu djecu, rekao je profesor Dumić i dodao kako je zastoj u rastu često poremećaj niza organskih sustava.
Sabljak je majka dvojice dječaka i jednom je dijagnosticiran rijedak sindrom.
– Jakov je već po porodu bio loše. Budući da boluje od rijetke bolesti, trebalo je 4 tjedna da se otkrije što mu je. Oštećena mu je hipofiza, što je rijetka bolest, rekla je Sabljak.
– Danas on funkcionira dobro zahvaljujući nadomjesnoj hormonskoj terapiji. Učenik je 3. razreda osnovne škole i pohađa nastavu sa svojim vršnjacima, normalnog je rasta i normalno funkcionira, naglasila je mama Sabljak.
Dumić je naglasio kako se zaostatak u rastu nerijetko očituje u kasnijoj dobi.
– Roditelji mogu posumnjati da dijete zaostaje u rastu komparirajući njegovu visinu s visinom njegovih vršnjaka, ako ne prerasta odjeću i obuću, kazao je.
Istaknuo je kako je brzina rasta najveća u prvih godinu – dvije života. Do početka puberteta dijete raste između 4,5 i 5 centimetara godišnje.
Nastavite čitati – Izvor članka