Sedam godina nakon prvog prosvjeda, 10-ak žitelja ulice Prilaz Plazina u Štinjanu, tek nekoliko kilometara od Pule, ponovno je prosvjedovalo jer ispred svojih obiteljskih kuća, apartmana i stambenih zgrada nemaju osnovnu gradsku infrastrukturu – cestu, kanalizaciju te javnu rasvjetu.
Prosvjed je organizirala dopredsjednica pulskog HNS-a i žiteljica te ulice Nives Tomšić, koja se žalila i prije nekoliko mjeseci kad se trebao donositi gradski proračun jer niti jedna stavka nije bila predviđena za ovu ulicu, iako se još 2012. godine govorilo da će se problem riješiti.
– Već skoro 20 godina ovdje živimo, a nemamo osnovnu infrastrukturu – asfalt, kanalizaciju i javnu rasvjetu. Sve ostalo imamo. Grad Pula nije napravio svoje, a stalno obećavaju da će riješiti pitanje te ulice – rekla nam je Tomšić. Ni njoj ni ostalim stanarima sigurno nije po volji činjenica da je prije samo nekoliko mjeseci Grad uložio 766 tisuća kuna u obližnju ulicu istoga naziva, a njihova nije ni taknuta. Tomšić pojašnjava da su tamo bili riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.
– Geodeti koji rade elaborat za ovu ulicu i parcelizaciju tvrde da imaju puno imovinsko-pravnih problema i da su im mnogi vlasnici parcela počupali međe i vrijeđali ih – objašnjava nam ogorčena stanarka ove ulice. Saznaje i da je dosad bio problem što dvojica vlasnika parcela na budućoj trasi ulice nisu bili isplaćeni, ali ona je čula da je to riješeno.
– Međutim, godine prolaze, a ništa se ne mijenja. Kod nas je veliki problem, osim nedostatka asfalta, i pražnjenje septičkih jama, posebno ljeti kad je velika navala turista u Štinjanu i okolici. Ljeti, naime, u ovoj ulici bude višestruko više ljudi nego zimi jer svi rentaju kuće i stanove. Cisterne ne stignu obaviti sav posao, pa nekad jame preplave. Turisti ljeti bježe odavde kad se krene širiti smrad. To je sramota – zaključuje ova stanarka i apelira prema gradskoj upravi da riješe njihov problem.
U Gradu Puli kažu da rješavaju problem, ali da se sve odužilo zbog otkupa zemljišta.
– Grad Pula svjestan je situacije u kojoj se stanari nalaze i ustrajat će se na tome da se situacija čim prije i riješi. Naime, još 2012. godine ishodovana je lokacijska dozvola koja pokriva cijelo područje Štinjana, unutar kojega je cijeli niz prometnica koje je nužno izgraditi, a uz prethodno rješavanje imovinsko-pravnih odnosa temeljem navedene lokacijske dozvole, odnosno parcelacijskih elaborata koji se izrađuju temeljem iste.
Sukladno raspoloživim sredstvima, svake se godine u proračun uvrštavaju pojedini zahvati izgradnje u kojem kontekstu se može navesti nedavna izgradnja susjednog ogranka Prilaza Plazina, nastavno na zaključene ugovore o financiranju, kao i izgradnja ogranka Ulice Trsine.
Za predmetni ogranak Prilaza Plazina u 2015. godini izrađen je parcelacijski elaborat na osnovu kojega se rješavaju imovinsko-pravni odnosi, budući da se zahvat proteže na zemljištu koje je u privatnom vlasništvu – poručili su iz gradske uprave.
Izvor vijesti: Jutarnji List