Nedjelja, 23 ožujkaStranica o Hrvatski
Shadow

Imaju samo podzemne spremnike i lokote na kantama, a otpad iz stana razvrstavaju u podrumu zgrade

Hrvatska je do 1. siječnja 2020. godine morala na razini države stvoriti uvjete za odvojeno prikupljanje i recikliranje 50 posto otpadnog papira, metala, plastike i stakla, odnosno do 2022. godine svi gradovi i općine moraju odvojeno prikupljati 60 posto svoga smeća.

Ako to ne naprave, Europska komisija ima pravo naplatiti Hrvatskoj milijunske penale, koji će se preliti na sve gradove i općine koji nisu uspjeli ispuniti traženu normu. A takvih je mnogo. Prema privremenim podacima Ministarstva zaštite okoliša i energetike za 2018. godinu od većih gradova iskače samo Osijek koji je na 26,43 posto, Zagreb i Rijeka se vrte oko 10, dok je Split na nevjerojatno niskih 2,39 posto.

Složeno kako treba

No, postoje i oni koji su već davno prešli tih famoznih 50 posto i sada ne moraju u zadnji čas krpati sustav i tjerati građane da preko noći nauče reciklirati. Jedan je takav grad i Čakovec. Prema posljednjim dostupnim podacima iz 2018., oni odvojeno prikupljaju 54 posto svog otpada, a s pripremama su počeli još 2003. godine. Na primjeru ovoga grada prikazat ćemo kako izgleda jedan relativno uspješan sustav prikupljanja otpada, ali i ponuditi građanima svih drugih gradova mogućnosti te savjete kako i oni u svojim sredinama mogu lakše podnijeti tu tranziciju iz bacanja smeća u jednu kantu u sustav gdje moraju odvajati minimalno četiri vrste otpada.

Pa, krenimo. Naš vodič po gradu je Senad Milak, voditelj Službe kontrole u Čakomu, koji nas vodi u sami centar Čakovca, u Usku ulicu, gdje je nekoliko kompleksa višestambenih zgrada. Prva je na redu zgrada koju zovu “Ljepotica”, točnije ulaz 3 koji broji 12 stanova i 17 stanara. Kao prvo, njihove kante nisu vani, nego u podrumu u zgradi.