U dramatičnom porastu cijena hrane posljednjih godinu dana posebno se izdvaja poskupljenje kruha i peciva, ponajviše zbog viših cijena brašna i energenata. Prema podacima Eurostata, Hrvatska je među zemljama u kojima je to poskupljenje znatno. U odnosu na lanjski kolovoz, kruh je najviše, i to čak 66%, poskupio u Mađarskoj. Slijedi Litva gdje je kruh skuplji 33%, u Estoniji i Slovačkoj cijene su više za 32%, a u Hrvatskoj 31%. Poskupljenje kruha i peciva od 8% najmanje su osjetili Francuzi.
Bez kruha na stolu prođe malo koji obrok. U Hrvatskoj u godini dana u prosjeku pojedemo 45 kilograma kruha i peciva. Kupuje se svakodnevno, pa se dobro zna njegova cijena i koliko je poskupio.
– Mislim da je kunu, pa što imam reći, šuti i jedi! Cijena mu je 8 kuna, a prije je bila sedam, neka su od mišljenja stanovnika Slavonskog Broda.
– Kuna je velika za penzionera koji ima dvije tisuće i nešto tisuća, smatra Zlatko Kovačić iz Slavonskog Broda.
– Sve je poskupjelo pa nije ni čudo da je i kruh poskupio, to jedno drugo vuče, mišljenja je Mladena Ćutić iz Slavonskog Broda.
No nije cijena kruha u svim krajevima Hrvatske – jednaka.
– Mi smo u Slavonskom Brodu, žitnica Hrvatske, cijene kruha po kilogramu su u osnovnih, 11 i pol, 12, kuna. U južnom dijelu Hrvatske cijena tog istog kruha kreće od 20 kuna, tako da ako usporedimo te cijene vidimo da smo mi u Slavoniji ovdje daleko jeftiniji. A što se tiče posebnih vrsta kruhova, od cjelovitog zrna, tu cijene kreću od nekih 15, 16 kuna pa do 20 kuna tu u Slavoniji, istaknuo je Jakša Lović, vlasnik pekarskog obrta u Slavonskom Brodu.
Pekari danas kupuju brašno koje je dvaput skuplje nego lani. Ne vidi se kraj ni poskupljenju energenata. Domaći pekari su na mukama kako podmiriti račune za struju i nabaviti brašno.
–
Nastavite čitati – Izvor članka