Globalizacija, kapitalizam i ubrzan način života imaju svoje mnogobrojne prednosti, kao što su mogućnost ostvarivanja i napredovanja u karijeri, posvećivanje onome čime se želimo baviti u životu, velika mogućnost izbora i slično, ali također, imaju i veliki broj nedostataka. Depresija i anksioznost jureći se penju prema vrhu najučestalijih bolesti, a stres je sve češći uzročnik mnogobrojnih bolesti i tjelesnih poteškoća.
Svi se ponekad osjećamo kao da se ne možemo nositi sa svime što nam život nosi, ali s tim se ne moramo nositi sami. Nekada, podrška i pomoć obitelji i prijatelja nije dovoljna pa je korisno obratiti se psihoterapeutu i uključiti u neki oblik psihoterapije.
Pregled sadržaja
Što je psihoterapija
Psihoterapija je tretman problema emocionalne prirode psihološkim putem u kojem educirana osoba uspostavlja profesionalni terapijski odnos i uz pomoć znanja, stručnih postupaka i posebnih tehnika klijentu pomaže prepoznati, ublažiti ili ukloniti psihičke simptome ili teškoće. Krajnji cilj psihoterapije je promjena nekorisnih uvjerenja i pogrešnih shema ponašanja te poticanje pozitivnog razvoja ličnosti bilo djeteta, adolescenta ili odrasle osobe.
Premda su nam prvu asocijaciju na nju stvorili filmovi koji je predstavljaju kao jednostavan razgovor između psihoterapeuta i pacijenta, ona je u stvari cijeli niz metoda koji za cilj imaju jačanje postojećih i otkrivanje novih mehanizama za nošenje sa stresom i različitim životnim situacijama.
Psihoterapeut kao liječnik za um
Veliki broj ljudi miješa pojmove psihijatar, psiholog i psihoterapeut. Iako postoje određene sličnosti, to su zapravo potpuno različita zanimanja. Psihijatar mora završiti studij medicine te potom specijalizirati psihijatriju.